Rozwiązania diagnostyczne – Testery

OPROGRAMOWANIE DIAGNOSTYCZNE

Firma SUN została założona w USA w 1931 roku a od 1993 jest częścią koncernu Snap-on Inc. Pod marką SUN na świecie pracuje 700 000 platform diagnostycznych. Oprogramowanie opracowywane jest w centrach rozwojowych w Europie (Irlandia) i w USA (Kalifornia). Urządzenie dystrybuowane w Polsce pochodzą z fabryki w Wielkiej Brytanii.

Centra rozwojowe zlokalizowane w różnych częściach świata pozwalają na dostarczenie oprogramowania do pojazdów pochodzących z różnych rynków. W testerach SUN znajdziemy bazę danych pojazdów dla rynków EUROPA, USA a nawet AUSTRALIA. Oprogramowanie diagnostyczne niezależnie od wybranej platformy pozwala na diagnostykę pojazdów osobowych i dostawczych w zakresie kodów usterek, odczytu parametrów pracy, wykonywania testów funkcjonalnych podzespołów oraz funkcji adaptacyjnych, regulacji i kodowań. Obsługa nie ogranicza się do podstawowych systemów takich jak silnik, ABS czy bezpieczeństwo aktywne ale pozwalana pełną diagnostykę zgodnie z konfiguracją pojazdu

Kliknij TUTAJ aby uzyskać informacje o możliwościach w poszczególnych pojazdach i systemach

 

JAKI POMYSŁ NA DIAGNOSTYKĘ PROPONUJE SUN?

 

KODY USTEREK

Na rynku istnieje wiele narzędzi pozwalających na diagnostykę kodów usterek. Jaka jest między nimi różnica? W testerach SUN mamy możliwość wykonania szybkiego odczytu kodów z wszystkich systemów przed i po naprawie poprzez połącznie z modułem centralnym pojazdu. Otrzymujemy kody posiadają pełen opisem a ich wykaz jest automatyczne zapisywany w formie raportu.

 

Mam kod. I co dalej?
Każdy wie że odczyt kodu to nie diagnoza. Kody często wskazują na skutki a nie przyczyny. W testerach PDL4100 i PDL5600 oraz PDL8000 można wykorzystać funkcję SURETRACK®

FUNKCJA SURETRACK® – statystyki kodów usterek

Jeżeli są połączone z siecią poprzez wbudowaną kartę WIFI, mogą sprawdzić informację dotyczącą statystyk kodów w bazie danych SURETRACK®. SURETRACK® to informacje o skutecznych naprawach powiązanych z danym kodem usterki dla badanego modelu pojazdu. Innymi słowy sprawdzamy co naprawiono/wymieniono w danym modelu auta przy odczycie tego samego kodu uwzględniając kilometraż pojazdu. Dane są zbierane w warsztatach współpracujących z producentem oraz weryfikowane i wysyłane do bazy danych w chmurze, aktualizowane CODZIENNIE! 

Przykładowy zrzut ekranu bazy danych SURETRACK

 

PARAMETRY PRACY

A co jeśli kodów nie ma w ogóle?
Jeżeli jedyną informacja potwierdzająca usterkę jest objaw to sięgamy do parametrów pracy. Lista parametrów diagnostycznych współczesnych pojazdów potrafi być bardzo obszerna i poszukiwanie przyczyn usterki poprzez monitorowanie ich wszystkich stanowi problem. Oprogramowanie SUN ma kilka sposobów usprawnienia pracy z parametrami. W każdym modelu testera użytkownik ma do dyspozycji funkcje KURSOR oraz WYZWALACZ. W modelu PDL dodatkowo zastosowano technologię SMART DATA ® czyli automatyczną ocenę poprawności parametrów.

FUNKCJA KURSOR – porównanie przebiegu parametrów w czasie 

Testery SUN automatyczne  nagrywają przebieg wszystkich parametrów do bufora. W każdej chwili testu można zapisać ich przebieg do pliku lub uruchomić przycisk PAUZA. Powoduje to zatrzymanie nagrania i wyświetlenie KURSORA z możliwością jego dowolnego ustawienia na osi czasu. Możemy zaznaczyć zatem punkt w czasie kiedy rejestrowane jest zakłócenie lub nietypowy przebieg parametru i jednocześnie sprawdzić wartości dla wszystkich innych parametrów w tym samym czasie, poszukując relacji PRZYCZYNOWO-SKUTKOWYCH.

Trudno jest uchwycić moment objawu usterki w czasie próby drogowej!

FUNKCJA WYZWALACZ – automatyczne nagrywanie momentu usterki 

Obserwowanie zmian parametrów podczas próby drogowej jest trudne i niebezpiecznie. Jeżeli objaw jest powiązany z jakimś parametrem pracy można wykorzystać funkcję WYZWALACZ. Wyzwalacz jest narzędziem graficznym. Zaznaczamy na wykresie poziomy sygnały dopuszczalne w trakcie danej próby drogowej. Nieoczekiwana zmiana parametru poza ustawiony zakres powoduje uruchomienie WYZWALACZA. Moment zmiany jest automatyczne oznaczany KURSOREM a przebieg próby drogowej zostaje zapisany do pliku. Funkcje można ustawić dla kilku parametrów jednocześnie. Uruchomienie wyzwalacza powoduje oznaczenie właściwego parametru kursorem w kolorze czerwonym,

 

PROCEDURY NAPRAWCZE I SERWISOWE

Co z adaptacjami?
Obsługa dzisiejszych pojazdów to nie tylko kody i parametry. Wykonywanie nawet standardowych czynności serwisowych często wymaga przeprowadzenia odpowiednich procedur z użyciem oprogramowania diagnostycznego. Tester potrzebujemy nie tylko do kodowania wtrysków, wypalania DPF/FAP czy adaptacji komponentów wyposażonych w potencjometr. Tester wykorzystujemy do wymiany klocków, akumulatora i uzupełniania płynów eksploatacyjnych itp.
Przy tego rodzaju czynnościach istotne jest nie tylko aby oprogramowanie posiadało możliwość wykonywania funkcji. Równie ważna jest pełna informacja o warunkach wykonywania poszczególnych etapów każdej procedury.

Oprogramowanie SUN posiada szczegółowe i kompletne opisy procedur serwisowych wraz z wykazem warunków brzegowych niezbędnych do uruchomienia i bezpiecznego przeprowadzenia całości procesu.

Przykład opisu warunków wykonywania procedury regeneracji FAP dla pojazdu grupy PSA

 

OSCYLOSKOP I MULTIMETR

Mam listę proponowanych komponentów do diagnozy z systemu SURETRACK. Chciałbym te części zweryfikować a nie wymieniać po kolei.
Brutalna prawda jest taka że kod usterki ani żadna nawet najlepsza dokumentacja fabryczna nie pozwala unikną TESTOWANIA bezpośredniego sygnałów. Multimetr i oscyloskop to nadal bardzo potrzebne narzędzia. Tyle że nikt ich nie lubi. Dlaczego? Bo podłączyć tester jest łatwiej. Praca oscyloskopem wymaga odpowiedniej bazy wiedzy i doświadczenia i akcesoriów. Dlatego firma SUN przygotowała rozwiązanie. TESTER KOMPONENTÓW.

TESTER KOMPONENTÓW – pomiary krok po kroku

Tester komponentów do baza danych pomiarów oscyloskopowych dla głównych systemów pojazdu. Mamy możliwość wyboru modelu, silnika i dalej komponentu którego sygnał chcemy zweryfikować. Możemy też wybrać menu testów przygotowanych dla poszczególnych typów czujników i elementów sterujących (bez wyboru modelu pojazdu). Menu komponentu zawiera wszystkie niezbędne informacje do wykonania testu (lokalizacja, zasada działania, umiejscowienie sygnału we wtyczce). Informacje są zebrane na jednym ekranie, inaczej niż w tradycyjnych komercyjnych bazach danych. Po wyborze testu oscyloskop zostaje automatyczne skalibrowany pod kątem danego pomiaru. Poniżej znajduje się informacja o warunkach wykonanie testu, spodziewanym przebiegu wzorcowym i dopuszczalnych zakresach rejestrowanego sygnału.

 

informacje o czujniku położenia przepustnicy Hondy oraz zarejestrowane sygnały potencjometrów

Dodatkowo tester komponentów  zawiera szeroką bazę informacji technicznych dotyczących technologii stosowanych w pojazdach oraz gotowe zestawy testów wielokanałowych lub z zastosowaniem akcesoriów takich jak cęgi prądowe, przetworniki ciśnienia, sondy zapłonowe itp..

Przykłady testów ogólnych bazy danych oscyloskopu

 

INFORMACJA SERWISOWA

Znane problemy czyli po co odkrywać na nowo Amerykę?
Producenci pojazdów publikują informacje nie tylko dotyczące akcji przywoławczych. Dla każdego modelu pojazdu tworzy się biuletyny serwisowe informujące o typowych „bolączkach” oraz zweryfikowanych sposobach ich naprawy. Takie dokumenty zawierają dane dotyczące lokalizacji, wymaganych narzędzi, czasu naprawy i numerów itp… Testery SUN serii PDL5600 oraz PDL8000 posiadają dostęp do bazy technicznych biuletynów serwisowych (TSB)

FUNKCJA TSB – baza serwisowych biuletynów technicznych.

Dostęp do bazy biuletynów jest realizowany ON-LINE. Dzięki zastosowaniu takiego rozwiązania użytkownik korzysta zawsze z aktualnych informacji. Przeszukiwanie bazy jest możliwe poprzez wybór pojazdu lub z menu diagnostycznego badanego pojazdu. W tym drugim przypadku wykorzystywana jest funkcja automatycznej identyfikacji modelu samochodu oraz jego wersji silnikowej. Zgłoszeni podzielone są na systemy których dotyczą i opisane „PO OBJAWACH”, czyli tak jak definiuje je klient warsztatu. W przypadku PDL8000 w menu INTELIGENTNEJ DIAGNOSTYKI oprogramowanie automatycznie przeszukuje bazę biuletynów pod kątem występowania w nich informacji o zdiagnozowanym kodzie usterki. Biuletyny są dostępne dla urządzenia z aktywną licencją.

Przykład technicznego biuletynu serwisowego dla pojazdu Hyundai i40

 

ARCHIWIZACJA I USŁUGI W CHMURZE

Jak archiwizować, drukować i przesyłać szybko wyniki diagnozy klientom?
Archiwizacja, wydruk i przesyłanie raportów diagnostycznych to jedna z wymaganych funkcjonalności testerów diagnostycznych. Robienie zdjęć ekranu telefonem jako metoda raportowania jest ograniczona i mało profesjonalna. Wszystkie testery SUN mają możliwość zapisu raportów pełnego skanowania pojazdu, archiwizacji kodów oraz przebiegów testów drogowych. wszystko można przenieść na komputer PC a obsługa zgromadzonych danych wykonywana jest z pomocą oprogramowania ShopStreamConnect. Dodatkowo, testery PDL4100, PDL5600 oraz PDL8000 po połączeniu z WIFI automatycznie archiwizują raporty w chmurze. - wreszcie diagnosta może chodzić z głową w chmurach. Model PDL3200 jest również wyposażony w moduł WIFI i można go połączyć z chmurą ale połączenie to jest wykorzystywane tylko do celów diagnostycznych związanych z obsługą Security Gateway.

SNAP-ON CLOUD / ALTUS DRIVE – automatyczne przechowywanie raportów z diagnozy w chmurze oraz synchronizacja z synchronizacja z serwerami producentów

SNAP-ON CLOUD to chmura przeznaczona dla mechaników do przechowywania, organizowania i drukowania raportów skanowania przed i po naprawie. Raporty są automatycznie i natychmiast przesyłane z PDL do Snap-on Cloud. Mechanicy mogą mieć szybki dostęp i opcję udostępniania raportów z telefonu i innych urządzeń. Dokumenty mogą być drukowane, wysyłane pocztą elektroniczną lub  SMS-em, tak aby zwiększyć zaufanie klientów do usług warsztatowych. Dostęp poprzez stronę altusdrive.com (strona w języku angielskim) Snap-on Cloud jest usługą online dla urządzeń PDL5600 i PDL8000 z aktywną licencją na oprogramowanie.

Przykładowe zrzuty ekranu z pulpitu użytkownika SNAP-ON CLAUD

Security Gateway –  zabezpieczona komunikacja z pojazdami grupy FIAT CHRYSTER AUTOMOBILES

Od wersji oprogramowania 20.4 dla testery PDL mają możliwość diagnozowania pojazdów z grupy Fiat Chrysler Automobiles wyposażonych w system kontroli dostępu tzw. Security Gateway (samochody produkowane od 2018 roku), w skrócie SGW. System ten ma zabezpieczać przed nieautoryzowanym dostępem do pojazdów, zmianami ich ustawień i konfiguracji, co może stanowić zagrożenie dla osób korzystających z samochodu, a także dla samego pojazdu. Dostęp do takiego systemu wymaga autoryzacji producenta pojazdu, w tym przypadku jest to grupa FCA, oraz urządzenia diagnostycznego (testera), które jest kompatybilne z tym systemem. W grupie testerów SUN kompatybilnymi urządzeniami są  PDL 3200, PDL 4100, PDL 5500, PDL 5600 oraz PDL 8000.

Aby usługa działała. Należy wprowadź dla przypisanego testera w chmurze dane autoryzacyjne (login i hasło) otrzymane od producenta FCA. Gdy tester SUN jest  podłączony do sieci wi-fi, łączy się z usługami w chmurze i może pracować z systemami kontroli dostępu Security Gateway.

FILM INSTRUKTAŻOWY

 

INTELIGENTNA DIAGNOSTYKA

W instrukcjach serwisowych pojazdów zamieszcza się sugerowane schematy postepowania w trakcie diagnostyki. Zawierają one ogólne wytyczne postępowania w zależności od posiadanych wstępnych informacji diagnostycznych (kody usterek lub/i objawy). Każdorazowo zaleca się potwierdzanie obecności kodów i symptomów a w następnej kolejności wykonywanie zalecanych czynności testowych. Czynności testowe są indywidualnie zdefiniowane dla różnych kodów usterek i najczęściej uwzględniają diagnozę wszystkich elementów wchodzących w skład systemu (elementy mechaniczne, elektryczne i zespoły sterowania) . W tym uciążliwym procesie może pomóc INTELIGENTNA DIAGNOSTYKA.
Czym jest Inteligentna diagnostyka?

INTELIGENTNA DIAGNOSTYKA w testerze PDL8000 ma zadanie przeprowadzić użytkownika krok po kroku przez proces testowania elementów związanych z kodem usterek z wykorzystaniem wszystkich technologii opracowanych przez SUN takich jak SURETRACK®, BIULETYNY SERWISOWE TSB®, SMART DATA®, TESTY OSCYLOSKOPOWE ,  TESTY SIŁOWNIKÓW, PROCEDURY NAPRAWCZE. W sposób systematyczny i logiczny eliminujemy możliwe przyczyny zapisu kodu.

 

ZESTAWIENIE MODELI TESTERÓW SUN

Który model testera jest dla mnie?

*Model 3200 obsługuje konto Snap-on Cloud w zakresie konfiguracji Security Gateway.